Lexikonok - Néprajz
3 találat

Acta Museologica

Részletek

A komáromi Duna Menti Múzeum Szlovákiai Magyar Nemzetiségi Osztálya évkönyvszerű közleménye. Egy kötete jelent meg 1994-ben, amelyben az 1991-ben Komáromban megrendezett, Interetnikus kapcsolatok a Kárpát-medence északi részén c. konferencia előadásai olvashatóak. Az évkönyv tartalmaz továbbá egy, az időszerű néprajzi eseményekről tájékoztató rovatot (Hírek), valamint egy könyvismertetési blokkot (Könyvszemle). – Szerk. Liszka József.

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig / Intézmények / Néprajz
FejezetIntézmények
TelepülésKomárom [Komárno]
SzerzőLJ - Liszka József
Rövid URL
ID370521
Módosítás dátuma2019. december 17.

Komáromi vashonvéd

Részletek

A nemzeti áldozatkészség szobrai közé tartozó, honvédet ábrázoló szobor állításának ötletét Fischer Márton, Komáromban állomásozó faszobrász, rokkant katona 1916-ban vetette fel, aki már a tervet is elkészítette, s vállalta annak kivitelezését is. A városban szoborbizottság is alakult, amely gyűjtést hirdetett a szobor elkészítésének költségeire. Időközben a szobor terve többször is változott. A Fülöp Elemér szobrász által készített gipszmodellt már közszemlére is kiállították 2017 júliusában, s a tervek szerint a szobor fölé Hajós Alfréd készítette volna el a „gloriette-t“, amely az időjárás viszontagságaitól védte volna a Vashonvédet. A szobor köztéri felállításáról nincs tudomásunk, csupán egy Komáromban 1918 novemberében rendezett képzőművészeti kiállítás megnyitójáról szóló hírben (Forradalmi est és képkiállítás. Komáromi Lapok 1918. november 30. 2. o.) említik, hogy „a vernisage után egy faemlékművet lepleznek le.” Arra vonatkozó adattal azonban nem rendelkezünk, hogy a leleplezésre konkrétan hol került sor, mint ahogy arról sincs tudomásunk, mi lett a szobor további sorsa, s abban sem lehetünk teljesen bizonyosak, hogy a tervezett vashonvéd szobra volt-e a felállított objektum. – Ir. L. Juhász Ilona: Vaskatona, vaskorona, vasturul. A nemzeti áldozatkészség szobrai az első világháborúban. Acta Ethnologica Danubiana 12 (2010), 26-29. p.

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig / Néprajz
TelepülésKomárom [Komárno]
SzerzőLJI - L. Juhász Ilona
Rövid URL
ID518597
Módosítás dátuma2017. december 1.

Nemzeti Áldozatkészség Pajzsa

Részletek

A nemzeti áldozatkészség szobrai közé tartozó, adománygyűjtés céljából 1915-ben Komáromban készült, fából faragott objektum. Felavatásának időpontja és készítője is ismeretlen, azonban a korabeli sajtóhírből annyi tudható, hogy dec. elején már megvolt. A r. k. plébánia épületében, a Leányegyesület boltjában helyezték el, ott lehetett megvásárolni és beverni is a szögeket. A fekete szögek ára 40, a fehér színűeké pedig 20 fillér volt. Első vh. utáni sorsa ismeretlen. – Ir. L. Juhász Ilona: Vaskatona, vaskorona, vasturul. A nemzeti áldozatkészség szobrai az első világháborúban. Acta Ethnologica Danubiana 12 (2010), 26-29. p.

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig / Néprajz
TelepülésKomárom [Komárno]
SzerzőLJI - L. Juhász Ilona
Rövid URL
ID518596
Módosítás dátuma2017. december 1.

3 találat